Dieta Carnivore dla sportowców to system żywienia, który opiera się na spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego. W tym sposobie odżywiania zakłada się niskie spożycie węglowodanów. Wiele osób zastanawia się, czy dieta Carnivore dla sportowców jest dobrym wyborem. W tym artykule dowiesz się o potencjalnych korzyściach i zagrożeniach, jakie płyną ze stosowania tej diety oraz czy taki sposób żywienia korzystnie wpłynie na formę sportowca.
Dieta Carnivore — na czym polega?
Dieta Carnivore dla sportowców to sposób żywienia, który zakłada dosyć znaczące ograniczenia. W przypadku takich diet, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy będzie ona możliwa do stosowania przez dłuższy czas. Jeżeli wiesz, że taki system całkowicie Ci nie odpowiada, nie lubisz mięsa, kochasz węglowodany i typowy jadłospis Carnivore Ci nie smakuje, to warto poważnie zastanowić się nad sensem rozpoczynania takiego sposobu odżywiania.
Możemy wyróżnić 5 podstawowych filarów diety Carnivore:
- Mięso — stanowi główny składnik diety. Włącza mięso czerwone, drób, ryby i inne źródła białka zwierzęcego. Carnivore to zupełne przeciwieństwo diety roślinnej dla sportowców,
- Tłuszcze zwierzęce — dieta Carnivore dla sportowców obfituje w tłuszcze pochodzące z mięsa, tłuste ryby, jaja i produkty mleczne,
- Owoce morza — niektórzy zwolennicy tej diety preferują także owoce morza jako źródło białka i tłuszczu,
- Owoce i warzywa są wykluczone — w ramach diety Carnivore zazwyczaj eliminuje się owoce, warzywa, ziarna, orzechy, nasiona i strączki.
- Zero węglowodanów — dieta Carnivore jest uboga w węglowodany, eliminując większość źródeł cukrów z diety.
Tak jak widzisz dieta Carnivore dla sportowców zakłada duże ograniczenia. Przed podjęciem warto nie tylko zastanowić się nie tylko nad kwestią smakowitości potraw, ale również potencjalnych niedoborów, na które sportowcy są szczególnie narażeni.
Dieta Carnivore — 5 najważniejszych korzyści?
Dieta Carnivore dla sportowców wzbudza duże kontrowersje. Opinie na temat jej potencjalnych korzyści zdrowotnych są podzielone. Warto podkreślić, że nie ma jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających słuszność stosowania tej diety. Istnieje jednak pewne grono zwolenników tego systemu żywieniowego, które zauważa pozytywne skutki ze stosowania tej diety.
5 potencjalnych korzyści zdrowotnych według zwolenników diety Carnivore:
- Utrata wagi — wprowadzenie diety Carnivore może prowadzić do utraty wagi. Powodem tego może być jednak ograniczenie węglowodanów, które przez dużą część społeczeństwa są spożywane w nadmiarze,
- Poprawa funkcji metabolicznych– niektórzy twierdzą, że dieta Carnivore może poprawić funkcje metaboliczne, takie jak kontrola poziomu glukozy we krwi i insuliny. Wynikać to może również z powodu ograniczenia węglowodanów, które w dużej mierze przekładają się na wahania poziomu cukru we krwi,
- Redukcja stanów zapalnych — zwolennicy diety Carnivore podkreślają, że eliminacja potencjalnie drażniących składników pochodzenia roślinnego może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych. Jest to jednak mocno kontrowersyjna teza, ponieważ według badań i aktualnej wiedzy medycznej warzywa i owoce zawierające antyoksydanty redukują stany zapalne,
- Poprawa zdrowia skóry — dobra dieta potrafi zdziałać cuda, jeżeli chodzi o jakość skóry. Zwolennicy diety Carnivore wskazują na poprawę w jakości naskórka i redukcję trądziku,
- Redukcja objawów autoimmunologicznych — niewielka liczba osób zgłasza poprawę objawów związanych z chorobami autoimmunologicznymi po przejściu na dietę Carnivore. Niemniej jednak brak jest pełnych dowodów naukowych na to,
Należy jednak pamiętać, że niezależnie od ostatecznej oceny diety, każda dieta, która zakłada eliminacje pewnej ilości produktów, niesie ze sobą zwiększone ryzyko niedoborów pokarmowych. Staranne wyliczanie i dobieranie wybieranych produktów, pozwala zmniejszyć to ryzyko.
Dieta Karniwora — w jakich sportach się sprawdzi?
Dieta Carnivore to sposób żywienia oparty na spożyciu wysokiej ilości białka pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu może sprawdzić się przede wszystkim w sportach siłowych. Wysoka podaż pełnowartościowego białka wpłynie pozytywnie na regenerację mięśni oraz rozwój siły i masy mięśniowej. Osoby, które trenują sporty siłowe, często cechują się ponadprzeciętną masą ciała. W połączeniu ze zwiększonym zapotrzebowaniem na proteiny sprawia to, że dieta Carnivore w tym przypadku może być skuteczna.
Może być to również pomocne w okresie redukcji masy ciała i dostosowania jej do kategorii wagowej. Wysoka podaż pełnowartościowego białka pomoże zachować większe ilości tkanki mięśniowej, a spalać tłuszczową. Dzięki temu nie tylko zachować większe ilości mięśni oraz ograniczysz spadek osiągów siłowych, ale również sprawisz, że dzięki wysokiemu stopniu sytości pozostaniesz najedzony na dłużej.
Dieta Carnivore nie sprawdzi się w sportach wytrzymałościowych, w których większość wykorzystywanej energii pochodzi z węglowodanów. Ograniczenie tego makroskładnika prowadzi do zmniejszenia zasobów glikogenu i szybszego zużycia energii. Dodatkowo w przypadku diety niskowęglowodanowej regeneracja po wysiłku wytrzymałościowym trwa zdecydowanie dłużej.
Czy dieta Carnivore dla sportowców jest odpowiednia?
Dieta Carnivore dla sportowców jest kontrowersyjna. Niektóre osoby zgłaszają poprawę ogólnie pojętej formy. Warto jednak podkreślić, że ciągle brakuje badań przeprowadzonych na szeroką skalę. Opinie na ten temat pochodzą z małego grona badanych osób. Dodatkowo nie uwzględniono, czy to dieta Carnivore wpłynęła pozytywnie na aspekt wytrenowanie zawodnika, czy może inny aspekt jak np. inny system treningowy, lepsza regeneracja itp. Przy tej diecie jadłospis dla sportowca na 7 dni powinien być dopracowany perfekcyjnie.
Aspekty, które miałyby przemawiać za stosowaniem diety Carnivore przez sportowców to między innymi wysoka podaż białka. Produkty bogate w ten składnik są fundamentem tego systemu żywienia. Białko jest istotnym makroskładnikiem, który pomaga w regeneracji mięśni. Warto jednak podkreślić, że zasada im więcej, tym lepiej tu nie działa. Zbyt duże spożycie białka powoduje uwalnianie się cząsteczek wapnia i może zwiększać ryzyko kontuzji.
Dieta Carnivore dla sportowców zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów, co może wpływać na ograniczony dostęp do energii. Szczególnie uwydatniać może się to w sportach, gdzie konieczny jest duży zasób glikogenu. Warto podkreślić, że mimo że często u sportowca nadrzędnie traktuje się kwestie wyniku, to warto również spojrzeć długoterminowo. Niedobór poszczególnych składników, a nadmiar innych może wpływać negatywnie na stan zdrowia. Pod znakiem zapytania stoi też robienie wagi przed walką za pomocą diety Carnivore.
Czy nadmierne spożycie mięsa jest szkodliwe?
Organizm człowieka jest tak “zaprojektowany”, że istotny jest nie tylko rodzaj dostarczanych produktów, ale również ilość. W kontekście nadmiernego spożycia mięsa ważne jest również jego pochodzenia. Produkty mięsne często dzieli się na “chude” i “tłuste”. Należy unikać nadmiernej ilości mięsa cechującego się wysoką zawartością tłuszczu.
Zbyt wysokie spożycie tłuszczów nasyconych prowadzi do problemów z nadmiernym poziomem cholesterolu. To zwiększa ryzyko chorób układu krwionośnego takich jak: choroba niedokrwienną serca oraz jest przyczyną udarów mózgu. Głównym makroskładnikiem zawartym w mięsie jest białko. Jest niezbędnym składnikiem budulcowym. Jego nadmiar może przynieść jednak odwrotny skutek. Obniża poziom wapnia w organizmie i tym samym osłabia strukturę kości.
Dieta Carnivore dla sportowców jest ciekawym systemem żywieniowym. Ma jednak sporo potencjalnych wad. Z całą pewnością nie powinny stosować jej osoby obciążone problemami zdrowotnymi. Jej wprowadzenie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem badań diagnostycznych oraz konsultacją dietetyczną.
Jeżeli planujesz wprowadzenie diety Carnivore, a nie wiesz, czy jest ona dla Ciebie, to zapisz się na bezpłatną konsultację i omówimy to!
Podsumowanie
Dieta Carnivore dla sportowców to potencjalnie ciekawa koncepcja żywienia. Warto jednak podkreślić, że brak jej solidnych dowodów naukowych i przebadania jej bezpieczeństwa. Z uwagi na wiele ograniczeń i restrykcji żywieniowych może prowadzić do niedoborów żywieniowych. Jest to sytuacja niebezpieczna, która szczególnie szybko może ukazać się u sportowca. Według aktualnego stanu wiedzy medycznej dieta Carnivore dla sportowców nie jest najoptymalniejszym rozwiązaniem.
Sprawdź również: