Zdrowe nawyki żywieniowe to nie tylko to, co dostarczamy do organizmu w postaci pożywienia, ale również odpowiednie nawodnienie. Jeżeli odżywiasz się najlepszej jakości produktami, dbasz o podaż witamin, minerałów i antyoksydantów, a nie nawadniasz się odpowiednio, to Twój organizm nie będzie w najlepszej formie. Woda bierze udział w większości procesów zachodzących w organizmie. Jej deficyt szybko doprowadzi do zaburzenia homeostazy. Warto wiedzieć, ile powinno się pić wody dziennie?
Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest ważne?
Woda pełni bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie. Wchodzi w skład wielu komórek i tkanek, a większość procesów życiowych nie może obejść się bez jej udziału.
Najważniejsze korzyści z dobrego nawodnienia:
- Funkcja transportowa — woda pełni rolę transportową, umożliwiając przenoszenie składników odżywczych, tlenu i innych niezbędnych substancji do komórek organizmu. Jeżeli organizm jest odwodniony, to procesy zachodzące w nim nie będą przebiegać prawidłowo. Można, więc porównać to do efektu domina, kiedy jeden czynnik zawodzi, kolejne działają nieprawidłowo.
- Regulacja temperatury ciała — podczas procesów metabolicznych ciało wytwarza ciepło. Woda pomaga w regulacji temperatury poprzez pot, który odprowadza ciepło z organizmu. Jest to szczególnie istotne w czasie wysokich temperatur. Na pewno zauważasz, że im wyższa temperatura, tym bardziej się pocisz. Jest to naturalny proces, który pozwala na “nieprzegrzanie organizmu”.
- Praca układu pokarmowego — woda jest niezbędna do procesów trawienia i absorpcji składników odżywczych w przewodzie pokarmowym. Oprócz tego ściśle odpowiada za wykorzystanie błonnika pokarmowego, co bezpośrednio wpływa na perystaltykę jelit i funkcje wydalnicze. Zaparcia/bóle brzucha/niestrawności niejednokrotnie okazują się być skutkiem odwodnienia.
- Oczyszczanie z toksyn — woda pełni kluczową rolę w procesie eliminowania toksyn z organizmu. Pobierając substancje szkodliwe, w tym toksyny, z krwi, woda umożliwia ich wydalanie przez układ moczowy. Mocz jest głównym środkiem transportu odpadów metabolicznych i niepotrzebnych substancji chemicznych.
- Utrzymanie równowagi elektrolitowej — woda współpracuje z elektrolitami (takimi jak sód, potas, magnez) w regulacji równowagi elektrolitowej w organizmie, co ma kluczowe znaczenie dla funkcji komórkowych. Warto podkreślić, że odwodnienie i zaburzenie elektrolitowe może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci.
Warto wiedzieć ile powinno się pić wody dziennie, aby uniknąć odwodnienia
Ile powinno się pić wody dziennie?
Na pytanie, ile powinno się pić wody dziennie, ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Jest to uwarunkowane od kilku czynników, również tych niezależnych od nas. Między innymi od płci, masy ciała, klimatu, w którym mieszkamy i aktywności fizycznej. Podobnie, jak w przypadku zapotrzebowania energetycznego, to właśnie ćwiczenia mogą najbardziej zwiększyć ilość koniecznej do dostarczenia wody.
W polskim klimacie można przyjąć ramy, że podstawową ilość wody konieczną do dostarczenia można obliczyć ze wzoru:
Masa ciała x 30 ml
Dla osoby ważącej 80 kg będzie to 2,4 l płynów, ale warto pamiętać, że oprócz masy ciała istotne są również inne czynniki.
W trakcie upalnych dni ta ilość powinna wzrosnąć o przynajmniej litr, a każde 60 minut ćwiczeń zwiększa zapotrzebowanie o taką samą porcję. Finalnie może okazać się, że w takich warunkach mężczyzna o masie ciała 80 kg musi wypijać ponad 4 litry dziennie.
Oczywiście są to mocno szacunkowe obliczenia, a dokładne obliczenia powinny obejmować jeszcze inne czynniki. Warto jednak wiedzieć, że nawet szacunkowa znajomość swojego zapotrzebowania jest lepsza niż brak tej znajomości.
Podsumowanie — ile powinno się pić wody dziennie?
Odpowiednie nawodnienie to jeden z najważniejszych czynników, który pomoże osiągnąć dobry stan zdrowia. Jeżeli zaniedbujesz ten aspekt swojego życia, to szybko może okazać się, że wydajność Twojego organizmu spadnie. Warto poznać szacunkowe zapotrzebowanie i wiedzieć, ile powinno się pić wody dziennie. Niezbędna jest również obserwacja samopoczucia.